Taranartos en gluten
In 2026 kwam ik met glutenvrij eten in contact en begon ik beter te begrijpen wat en hoe dit eigenlijk is.
Hierdoor ging ik op onderzoek naar wat gluten nu eigenlijk is, en waar ik het moet vermijden, etc. Ik vroeg hierbij ook na bij de kok voor mijn hakhoning. En tot groot jolijt, kon ik met alle zekerheid zeggen dat hakhoning bij Taranartos glutenvrij is. Vandaar kan je nu ook vinden op elke hakhoningproduct een indicator : Glutenvrij.
Maar voor anderen is dit niet helemaal duidelijk. De meesten gebruiken glucosestroop gewonnen uit Tarwe of andere glutenrijke producten. Hier gaat onze kok een andere weg op en heeft hij ontdekt hoe hij zich kan uniek bepalen in de markt van Hakhoning.
Daarom moet ik nu wel vertellen, wat zijn gluten, en wat is coeliakie? Wat doet het met het lichaam? Wat gebeurd er eigenlijk?
In deze kroniek ” Taranartos en Gluten ” neem ik je mee zodat we samen het verhaal van Gluten beter kunnen begrijpen.
Gluten
De meeste mensen beginnen niet met gluten omdat ze het interessant vinden.
Ze beginnen omdat er iets wringt.
Je eet zoals altijd, maar je merkt dat je lichaam anders reageert. Minder energie, een opgeblazen gevoel, soms gewoon het idee dat iets niet goed valt. Geen ramp, maar wel genoeg om te blijven hangen.
Daar zit het verschil. Niet in gluten zelf, maar in hoe jouw lichaam ermee omgaat.
Gluten zijn op zich gewoon eiwitten die voorkomen in granen zoals tarwe, gerst en rogge. Ze zorgen ervoor dat brood luchtig wordt en deeg zijn structuur krijgt. Zonder gluten zou veel van wat we dagelijks eten er compleet anders uitzien.
Voor heel veel mensen is dat geen probleem. Die eten brood, pasta of koekjes zonder er ooit bij stil te staan. Maar bij een deel van de mensen loopt het anders.
Bij coeliakie reageert het lichaam op gluten alsof het een bedreiging is. Het immuunsysteem valt de dunne darm aan, waardoor voedingsstoffen minder goed worden opgenomen. Dat gebeurt niet van de ene dag op de andere, maar geleidelijk. Net daarom wordt het vaak laat herkend.
Klachten zoals buikpijn, vermoeidheid of concentratieproblemen lijken op het eerste zicht los te staan van voeding, maar hebben vaak dezelfde oorzaak. Bij onvoldoende kennis en verzorgen kan dit zelfs lijden tot bloedarmoede, omdat het probleem niet wordt aangepakt.
Daarnaast heb je ook mensen met glutenintolerantie. Geen auto-immuunziekte, maar wel duidelijke reacties op gluten. Minder extreem, maar daarom niet minder relevant.
Niet iedereen moet glutenvrij eten. Maar als je lichaam signalen geeft, is het geen goed idee om die te blijven negeren.
Gluten zitten vooral in wat je verwacht: brood, pasta, gebak. Maar ook in producten waar je minder snel aan denkt, zoals sauzen of bewerkte voeding. Dat maakt het lastig. Je denkt dat je bewust eet, maar krijgt het toch binnen.
Glutenvrij eten kan dan een oplossing zijn, maar alleen als je het juist aanpakt. Rijst, maïs en boekweit zijn van nature glutenvrij en vormen een goede basis.
Hakhoning en gluten
En dan is er hakhoning.
Niet als vervanger van voeding, maar als onderdeel van hoe je keuzes maakt, maar een glutenvrije traktatie.
De hakhoning van Taranartos wordt gemaakt met glucosestroop op basis van maïs. Dat lijkt een klein detail, maar is bewuste keuze. Maïs bevat geen gluten, waardoor deze hakhoning perfect past binnen een glutenvrij eetpatroon.
Dat is niet vanzelfsprekend in de Benelux. Veel varianten zijn minder duidelijk over hun basis, waardoor je als klant moet gissen. Hier weet je wat je neemt.
Belangrijk om eerlijk te blijven: hakhoning blijft een zoet product. Het is geen gezondheidsoplossing zoals andere verdelers beweren. Maar het is wel een optie die je zonder twijfel kan gebruiken als je gluten wil vermijden.
Denk aan een simpel moment: een warme thee ’s avonds, wanneer je lichaam tot rust komt. In plaats van een standaard snoepje dat je misschien niet goed verdraagt, kies je iets dat beter aansluit bij wat je al hebt aangepast.
Geen grote verandering. Maar wel een consistente.
Dat is uiteindelijk waar het om draait. Een alternatief die wordt aangeboden en vergemakkelijkt wordt door uw leverancier. Niet het eindeloos zoeken en opzoeken wat kan en niet kan, niet het analyseren van alles. Ik ga gewoon op gemak af. Eén afbeelding, één verheldering. Ik begrijp , daar ik zelf word geconfronteerd met gluten en auto-immuunziektes en vanuit mijn medische kennis, wat werkt en daar wil ik samen met jou, als klant, een vertrouwensband mee smeden.
Voor sommigen verandert er niets. Voor anderen maakt het een wereld van verschil.
De kunst zit niet in perfect eten , maar in de keuze die je maakt.

Ik hoop dan ook dat ik voor velen , met de keuze van hakhoning, een extra kan toevoegen aan het glutenvrij aspect in Vlaanderen, maar ook kan helpen met het bewustmaken wat Gluten zijn en wat het kan doen met je lichaam.
Bij kruik en vuur,
Kristof,
Bezieler van Taranartos
